Çocuklar İçin Ayakkabı Seçimi

Çocuklar İçin Ayakkabı Seçimi

Hayat boyu sağlıklı ayaklara sahip olabilmek için çocukluktan itibaren ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. İlk adım ayakkabısı olarak nitelenen ayakkabıların 1 yaş öncesinden kullanılmaya başlanması, ayakların ayakkabıya alışmasını sağlamaktadır. Bu noktada ayakkabı seçerken ayakkabının rahat ve ayak boyutuna uygun büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir. Bir yaş sonrasında ortopedik özellikli ayakkabıların seçilmesi, çocuğun ayak gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklar İçin Ayakkabı Seçiminde Yapılan Yanlışlar

Çocuklarda ayak sağlığını riske atacak bazı seçimler, yürüme ve gelişim gibi bazı önemli sorunlara yol açmaktadır. Bebeklikte gelişmekte olan ayak kemiklerinin dar ve rahatsız ayakkabılarla önüne geçilmesi, bebeğin aşırı derecede huzursuz ve keyifsiz olmasına neden olmaktadır. Diğer yandan birçok aile heves ederek evde çocuklarına ayakkabı giydirmeyi tercih etmektedir. Bu konuda aceleci bir tavır sergilemek çocuğun ayak sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir.

Çocuk Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Küçük yaştaki çocuklar için tasarlanan ayakkabılar her ne kadar oldukça sevimli olsa da, içinde ayaklarının rahat edeceği ayakkabıyı bulmak oldukça zordur. Ayakkabısı hakkındaki fikrini belirtmek için henüz çok küçük olan çocuklarda ayakların ayakkabıdan çıktıktan sonraki durumu ve bebeğin keyifli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca ayakkabı giydirme sırasında ayakların bileklerden aşırı zorlanması, narin ve hassas ola bileklerin incinmesine sebep olabilir.

Çocuk ayakkabılarında dış görünüşten ziyade ayakkabının kullanışlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hava almaması ve terletmemesi, kaygan tabanlı olmaması gibi özellikler çocuk ayakkabıları için vazgeçilmezdir. En önemli noktalardan biri olan malzeme kalitesinin bebe sağlığına zararlı olmayan derilerden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İdeal Çocuk Ayakkabısının Özellikleri

Anne baba olduktan sonra birçok kişi çocuğu için alacağı şeylerin en ideal olanını bulmak için uğraşmaktadır. Yürümeye başladıktan sonra çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelen ayakkabılar, anne babaların oldukça dikkatli olmalarını gerektiren bir husustur. Çocuğu için ideal ayakkabı seçiminde bulunmak isteyen ebeveynler, çocukları için mutlaka deneyerek ayakkabı almaya özen göstermeliler. Bunun dışında hava alan yapıda olan ve ortopedik içyapısına sahip olan ayakkabı modelleri çocuklar için uygundur. En ufak zorlanmalarda zarar görebilecek çocuk ayaklarını korumak için ayaklara kolay girebilen özellikteki ayakkabı modelleri tercih edilmelidir.

Çocuk Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Yürüdükleri andan itibaren anne babaları büyük araştırma içine sokan doğru ayakkabı seçimi konusu, çocukların ayak gelişimini olumlu yönde desteklemenin altın kuralları arasındadır. Rahat ve kullanışı bir ayakkabıya sahip olmayan çocukların yürüme denemeleri sırasında sıkça düşmeleri kaçınılmazdır. Bu sebeple altı yere sıkı basan ve sağlam bir duruş sağlayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca aşırı ağır olan ayakkabılar çocukların çabuk yorulmalarına neden olacağı için yürüme isteklerinin azalmasına neden olur. Hafif ve önden delikleri olan modeller çocuklar için idealdir.